Zostań
rodziną

Jeśli chcesz podjąć świadomą decyzję o adopcji dziecka, zapoznaj się z krokami postępowania w procedurze adopcyjnej w Polsce.

Poszukujesz informacji porady, pomocy?
Skontaktuj się z naszym pracownikiem socjalnym

Znajomość prawa nie szkodzi dlatego zapraszamy do zapoznania się z Bazą wiedzy

Krok 1.

Rozmowa wstępna
w ośrodku adopcyjnym

Jeśli para podjęła decyzję o adopcji, powinna się ona umówić na rozmowę wstępną w Ośrodku Adopcyjnym. Tam przyszli rodzice zostaną poinformowani między innymi o warunkach adopcji i wymaganych dokumentach.

Krok 2.

Spotkanie z psychologiem
w domu rodziców

Para, która chce adoptować dziecko, spotyka się z psychologiem, który ocenia, czy są oni w stanie stworzyć odpowiednie warunki do prawidłowego rozwoju dziecka. Partnerów bada się psychologicznie poprzez rozmowę i testy. Potem następuje wizyta w domu, w który ma zamieszkać dziecko, by określić, czy warunki są odpowiednie.

Krok 3.

Decyzja o przyznaniu adopcji

Komisja kwalifikacyjna podejmuje decyzje, czy para może stać się rodziną adopcyjną dla opuszczonego dziecka. Następnie odbywają się szkolenia przedstawiające częste problemy wychowawcze oraz metody wychowania.

Krok 4.

Spotkanie z dzieckiem

Jeśli para pomyślnie przeszła powyższe etapy, może zapoznać się z historią konkretnego dziecka, jego wyglądem, wiekiem, sytuacją rodzinna, zdrowiem. Jeśli spodoba się im dziecko, mogą oni je odwiedzić, by podjąć decyzję, czy dalej są zainteresowani jego adopcją. Para może dalej odwiedzać dziecko i poznawać je.

Krok 5.

Sąd decyduje o przyznaniu adopcji

Ostatni etap to złożenie wniosku do sądu o adopcję dziecka. Pomocy w tej formalności udziela Ośrodek Adopcyjny. W sądzie dochodzi do dwóch rozpraw – pierwsza rozprawa kończy się pozwoleniem na zabranie dziecka do domu (tzw. okres preadopcyjny). Druga rozprawa to zakończenie procesu starania o dziecko. Para wówczas staje się pełnoprawnym opiekunem dziecka.

Warto
wiedzieć

Warunki, które muszą spełniać rodzice:

  • rodzice adopcyjni muszą być pełnoletni,
  • rodzice powinni zapewnić dziecku odpowiednie warunki do mieszkania i nauki, mieć stały dochód,
  • powinni być dyspozycyjni - mieć czas na wychowanie dziecka,
  • powinni być zdrowi (fizycznie i psychicznie).

Potrzebne dokumenty:

  • życiorys,
  • akt małżeństwa,
  • zaświadczenie o stanie zdrowia,
  • zaświadczenie o sytuacji materialnej.

 

Baza wiedzy